Müşteri sayısının sınırlı, ürün ve firma sayısının neredeyse sonsuz olduğu uluslararası pazarlarda başarılı olmak ve yoğun rekabete karşı ihracatı gerçekleştirmek için ürün ve pazar odaklı çalışmak ve hedef Pazar seçimi çok önemlidir. Hedef Pazar seçimi, ihracat stratejisi oluşturmanın ilk ve en önemli adımıdır.

Hedef Pazar seçerken; rekabet, pazar büyüklüğü, müşterilerin ve ülkelerin kültürel, ekonomik, bürokratik farklılıkları, müşteri istek ve ihtiyaçları, pazar bilgileri, demografik yapı, coğrafi konum,sosyal, teknolojik ve endüstriyel yapı, politik ve hukuki durum, tüketiciler, dağıtım kanalları, rakipler dikkate alınmalıdır.Pazar belirlemede büyümeyi hedefleyen firmalar cok önemli tespitlerde bulunmalıdır. Başarılı ihracatçılar; doğru malı, piyasayı ve zamanı iyi tespit edebilmelidirler. Bunun için aşağıda belirtilen konuların tespiti iyi yapılmalıdır.

Bu eğitim ile katılımcılara, pazar araştırmaları ve pazarlama faaliyetlerinde bulunabilmeleri için ihracat adımları, pazar araştırma teknikleri, ihracatın yöntemini ve yapılacak ihracat işlemleri, ihracat için gerekli olan belgeler hakkında bilgi verilmesi hedeflenmiştir.